Španělsko 2022

Ani v září 2022 jsme nemohli vynechat naší tradiční výpravu nejen za potápěním do španělské podmořské rezervace Illes Medes. Po několika letech jsme se vrátili zpět do Rancha a musím říct, že se to tu zlepšilo, jak kvalitou bydlení, tak hlavně přístupem. Tentokrát se nás dala dohromady party celkem 50 lidí, z nichž bylo 28 potápěčů a 5 freediverů. Cesta autobusem proběhla jako vždy bez problémů a zvesela :-)

Potápění v rezervaci se od tohoto roku trošku změnilo a to díky novým omezením, kdy se výrazně snížil počet potápěčů, kteří se zde za rok můžou potopit. Z toho důvodu se změnil i systém organizace potápění, kdy je potřeba si dopředu objednat balíčky ponorů a není už možné potápět „ala carte“ jako v minulých letech. Více se také potápí na pobřeží, kde vzniklo mnoho nových lokalit. Mnoho z nás je servisem z předchozích let trošku „rozmlsaných“ a na pobřeží se moc potápět nechtějí, ale pravdou je, že i tady na pobřeží uvidíte pod vodou asi 10x víc života než třeba v Chorvatsku.

Ponory zde tedy i letos byly naprosto báječné. Ti co tu byli poprvé prakticky nevyšli z úžasu, protože tolik ryb ve Středozemním moři ještě nikdy a nikde neviděli. Kanicové byli letos obzvláště přítulní, občas jsem je dokonce musel odhánět, když jsem si chtěl vyfotit třeba vstup do jeskyně. I kanic „Nemo“ byl na svém místě a nechal nás k sobě přiblížit doslova na pár centimetrů. A i letos zde byla hejna barakud, potkávali jsme je prakticky na každém druhém ponoru, nebyly to sice tisíce kusů jako minule, ale nějaká stovka v hejnu také byla. No a byli tu i moji oblíbení nahožábří. Letos se mi podařilo najít druh, který jsem zde nikdy předtím neviděl. Jednalo se o „slimáčka“ s latinským názvem Nemesignis banyulensis, který byl v místě, kde to pořádně vlnělo a vyfotit ho tedy nebylo nic jednoduchého, ale povedlo se ;-) Jako každý rok jsme také viděli spoustu murén, ropušnic, slizounů, hlaváčů a parmic, ale také hejna očnatců, mořanů či smuh a dokonce i několik sib. Prostě jako vždy Illes Medes pod vodou nezklamaly. :-)

Ani tentokrát jsme nevynechali návštěvy místních vyhlášených kulinářských podniků včetně toho s michelinskou hvězdou, kde jsme si dali několik výborných rybiček. Kdo má rád ryby, tak si zde vůbec přijde na své, ty jsou zde totiž samozřejmě čerstvé. Jedinou chybou bylo, že už není otevřená restaurace „U Ira“, kam jsme v minulosti vždy chodili na výborná žebra. Ale to je prostě život, nějaké podniky zanikají a jiné nové vznikají.

Tentokrát jsme i trošku výletovali. Jedno odpoledne jsme vyrazili do katalánských Benátek do městečka Empuriabrava, které je protkáno kanály. Zde jsme si půjčili lodičky a kanály jsme si pěkně projeli. Je zde spousta krásných vil, u kterých jsou zaparkovány luxusní lodě. Mít pár milionů navíc, tak bych si zde nějaký baráček pořídil na důchod :-D Další podvečer jsme vyrazili na prohlídku starověkého městečka Pals, z tamní věže je úplně jiný pohled na Illes Medes, no ale když začnou bimbat zvony, tak to je fakt síla. :-D

Ani v roce 2023 návštěvu Illes Medes nevynecháme, vyrazíme sem v pátek 8. září a zpátky doma budeme 17. září a jsem si jist, že to bude zase vydařená výprava ;-)

Tak zase za rok, na Medesách!!!

P.S.: Fotografie naleznete ve stejnojmenné fotogalerii zde.