Španělsko 2018

Už si ani nedokážu představit září bez potápění ve španělské podmořské rezervaci Illes Medes, kam jsme vyrazili snad už po více jak dvacáté. Pro mě osobně to tedy byla třináctá návštěva, takže už jsem tady opravdu jak doma. Když tedy trošku upravím slova klasika, nemám tu oblíbené potápěčské lokality, ale oblíbené ryby na oblíbených lokalitách.

Letos se nás dala dohromady skupinka 48 lidí, z toho bylo 29 potápěčů. Cesta tam i zpět proběhla na rozdíl od loňského roku absolutně bez problémů a byla i řádně veselá, hlavně díky výbornému kubánskému rumu, který nám cestu zpříjemnil a některým účastníkům i zkrátil.

 

Tentokrát jsme měli štěstí i na počasí, jeden den nám sice večer malinko zapršelo, ale jinak bylo celou dobu nádherně. I díky tomu jsme mohli začít potápět hned v neděli a do ponorů jsme se letos pořádně opřeli, ti nejvýkonnější udělali za týden dokonce 11 ponorů. Celkem jsme pak za skupinu udělali 238 ponorů, přičemž po skupinové slevě vyšel každý ponor na krásných 27 EUR, místo standardních 42. Novinkou letos bylo, že se k nám přidali i dva kamarádi freediveři a myslím, že i oni si to tady pěkně užili, i když díky omezením v rezervaci měli na freečkování trošku méně času než na kolik jsou zvyklí. Velmi pěkný článek o potápění na Medesách z jejich pohledu najdete zde.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No a pod vodou bylo opět stále na co koukat, i letos jsme totiž měli štěstí na hejna sardinek, které se na ostrovy stáhli a díky nim tu byla i spousta dravců (tuňáci, kranasi, barakudy,…). Samozřejmě jsme viděli i spoustu kaniců, ropušnic a murén, všechny tyto ryby se zde vyskytují ve velmi hojných počtech a potkáváme je na každém ponoru. Podařilo se nám ale pod vodou spatřit i živočichy, které jsme tu ještě neviděli a narazit na ně je hodně o štěstí. Myslím třeba zeje (mořského zajíce), nebo některé druhy mých oblíbených nahožábrých plžů. Já jsem tu letos našel tři druhy, které jsem tu doposud neviděl, tedy vlastně čtyři, jelikož až na fotkách doma jsem si všiml ještě jednoho malého jedince, kterého jsem na místě úplně přehlédl. No a konečně se mi pod vodou podařilo nafotit i něco „perverzního“, ale nelekejte se, skrývá se za tím zadožábrý plž s latinským názvem Tylodina perversa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na své si samozřejmě přišli i nepotápěči, i letos se část účastníků vydala na výlet do Barcelony a jelikož s námi tentokrát byla i Lucka, tak to měli i s profesionálním výkladem a večerní návštěvou fontán.

Jedna stinná stránka se však bohužel našla a to cenová nabídka na ubytování pro příští rok, po dvaceti letech co sem jezdíme se na Ranchu rozhodli pro radikální zvýšení cen a to meziročně o 33%, což vzhledem k tomu, že se do kvality ubytování za ty roky moc neinvestovalo vnímám nejen já jako značně neopodstatněné. Proto jsme se rozhodli po letech změnit ubytování a příští rok budeme bydlet v apartmánovém hotelu Miami. Ten je moderněji vybaven, na všech pokojích jsou i mikrovlnné trouby, všude je k dispozici zdarma připojení k wi-fi internetu, jsou zde výtahy, samozřejmě venkovní bazén ale také grilovací koutek a dokonce vám tu zdarma půjčí jízdní kolo. Termín již máme zarezervovaný (30.8. - 8.9.2019) tedy o týden dříve než letos, takže počasí by mělo být ještě o něco teplejší. No a to nejlepší nakonec, cena zůstává stejná jako letos. Pokud se k nám příští rok chcete přidat, tak už přijímám rezervace ;-)

Tak zase za rok, na Medesách!!!

P.S.: Fotografie naleznete ve stejnojmenné fotogalerii zde.

P.P.S.: Za fotografii s vycházejícím sluncem vedle ostrovů děkuji Lucce, já tak brzy nikdy nezvládl vstát :-)