Smrčiny (Polná) 21.8.2021

V sobotu odpoledne jsme se přesunuli na lom do Polné. Na místě jsme potkali majitele lomu, kteří zde akorát upravovali okolí, jelikož zde chystají tři stání pro obytné vozy. Jsou to velmi příjemní lidé a nebyl problém se domluvit na ponoru. Příště sem již tedy určitě vyrazíme přes noc, jelikož je to nádherné a klidné místo.

Po zanoření to bereme na hloubku a chceme si prohlédnout potopený kočár. Bohužel od pěti metrů se viditelnost prudce zhoršuje a v šesti metrech není vidět prakticky nic. Kočár si tedy dnes neprohlédneme. Nahoře je ale viditelnost celkem slušná. Nejdříve okoukneme betonový sloup a pak si dáváme kolečko okolo lomu. Všude je spousta golfových míčků a tak je sbíráme, najdeme jich okolo třiceti! Nalézáme i pár drobných pozůstatků po těžbě a kousek od vstupu do vody i jakási betonová koryta. Zajímalo by mě, k čemu byla původně určena, ale jediné co se mi podařilo zjistit, že je to pozůstatek po vojácích. Z ryb potkáváme celkem dost slunečnic, okouny, kapry a karase. Na jednom místě nacházíme také mechovky.

Lom neměl žádný oficiální název a když se o tom s majiteli po ponoru bavíme, tak nám řekli, že ho chtějí pojmenovat Smrčiny, podle nedalekého přírodního parku. Myslím, že to je velmi pěkný název.