Norsko 2018

Letos jsme prvně vyrazili k moři opačným směrem, než ve všech letech předchozích, tedy nikoliv na jih, ale na sever. Norsko jsem měl mezi svými potápěčskými cíli již delší dobu, ale teprve letos v létě jsme se sem vydali. Vybrali jsme si potápěčskou základnu Dive Bergen, která, jak už název napovídá, se nachází poblíž Bergenu. A volba to byla velmi dobrá, ale vezmeme to hezky popořadě.

Vzhledem k množství vybavení, které jsme s sebou potřebovali vzít jsme zvolili cestu auty, jelikož nadváha v letadle by se nám značně prodražila. Pro cestu do Norska jsme si vybrali kratší cestu trajektem z dánského Hirtshalsu do norského Larviku. Odkud nás čekala ještě zhruba 600 kilometrů dlouhá cesta do Bergenu, no a ta určitě také stála za to. Norsko má úžasnou krajinu a přírodu! Cestou jsme viděli nespočet jezer, ve kterých se krásně zrcadlily částečně zasněžené kopce a jasně modré nebe. Zastavili jsme se také u několika vodopádů a ti otužilejší z nás se v nich dokonce vykoupali. Několik věcí nás cestou i velmi překvapilo, třeba kruhový objezd uprostřed několika kilometrového tunelu, nebo doprovodné vozidlo „Ledebil“, které provádělo auta opravovaným úsekem silnice.

Naším cílem byla potápěčská základna Dive Bergen, která je součástí hotelu Panorama na ostrově Sotra asi 40 kilometrů od Bergenu. Pro naší výpravu jsme měli zarezervované dva apartmány, tedy spíše domy, s výstižným názvem Fjord suits. Prostornost a vybavenost těchto apartmánů nám skoro vyrazila dech, tou pomyslnou třešničkou na dortu však byl výhled z terasy do fjordu. Když si k tomu ještě přidáte polární noci, protože tmu jsme tu vůbec nezažili, tak večerní sezení na terase bylo jak z romantického filmu. Navíc jsme měli obrovské štěstí na počasí, takhle krásně tu už prý nebylo několik let, po většinu roku tady totiž prší no a nám tu prakticky nespadla kapka deště.

Mile nás překvapila i organizace potápění, protože jsme tu zažili prakticky úplnou svobodu. Mohli jsme se potápět kdykoliv a to nejen na dobře přístupném house reefu, ale vždy nám ochotně doporučili další zajímavé lokality v dojezdové vzdálenosti. K dispozici nám byl výkonný automatický kompresor, kterým jsme si mohli kdykoliv foukat flašky a to včetně Nitroxu do 32%, veškeré foukání a ponory ze břehu jsou navíc již v ceně ubytování. Pojďme se tedy kouknout pod vodu.

Nejvíce ponorů jsme udělali přímo na house reefu a to nejen pro to, že to bylo nejblíž, ale i pro to, že se zde bylo stále na co dívat. Viditelnost od hladiny do deseti metrů však byla velmi špatná a pohybovala se jen okolo dvou metrů, níže se to však krásně otevíralo a viditelnost se pohybovala mezi 20 až 30 metry. Teplota vody u hladiny dosahovala až ke 14 stupňům, v hloubce se však pohybovala jen mezi 6 a 7 stupni, přesto to někteří zvládali i v mokrém obleku. Na život to tu však bylo velmi pestré, samozřejmě to není barevné korálové moře, ale pořád bylo na co se dívat. Já osobně jsem se nejvíce těšil na mořského ďasa a vlkouše, ďasů jsme potkali spoustu a vídali jsme je prakticky na každém ponoru hned několik a to jsme jich možná ještě víc neviděli, jejich maskování je totiž velmi účinné. Na vlkouše jsme ale štěstí neměli, toho jsme nepotkali ani jednoho. Potkali jsme ale spousty dalších ryb a živočichů, hlavně tresky, platýse, mníky, několik druhů krabů a hvězdic no a v neposlední řadě i několik druhů mých oblíbených nahožábrých. Ostatně nejlepší bude když kouknete na podvodní fotky, které řeknou více než tisíc slov.

Vyrazili jsme potápět i na několik vraků a to jak z 2. světové války, tak i starších či novějších, konkrétně jsme navštívili tyto vraky: Siggen, Fusa, Spring, August Bolten (tady se tedy spíše jednalo o vysypaný náklad z tohoto vraku, jelikož vrak samotný leží ve větší hloubce než 100 metrů) a Helene Jensen. Některé vraky jsou dostupné i ze břehu, ale na většinu z nich jsme jezdili lodí, tedy spíše velmi luxusní jachtou na jejíž horní palubě bylo i dost místa pro nepotápěče, kteří si s námi tedy mohli vyrazit na pěkný výlet.

Nebylo to samozřejmě jen o potápění, navštívili jsme například lososí farmu, kde jsme nejen ochutnali čerstvého lososa, ale také se dozvěděli spoustu zajímavých věcí o tom jak tyto farmy na moři fungují a jak obrovskou mají produkci. Dokážete si představit, že v každé této síti je okolo milionu porcí lososa!!! Nemohl chybět ani výlet do Bergenu s návštěvou jeho proslulého rybího trhu, kde většina z nás ochutnala i některou mořskou specialitu, a že bylo z čeho vybírat. Několik ryb jsme si ze člunu i sami nachytali a večer jsme si udělali parádní grilovačku přímo na molu.

 

Týden zde utekl jak voda a myslím že za všechny mohu prohlásit, že se nám odsud opravdu nechtělo odjíždět. Pro cestu zpět jsme zvolili delší cestu trajektem přímo z Bergenu až do Hirtshalsu, která trvala 18 hodin, takže jsme samozřejmě využili kajuty pro pohodlný spánek. Předtím jsme ale zvládli „polknout“ několik piv a využít nabídky grilovaných pokrmů na sluneční palubě. No a i na cestu zpět jsme měli krásné slunečné počasí. Myslím, že i do Norska se v některém z následujících roků vrátíme, protože tato krásná země nám toho může ještě hodně nabídnout a ukázat a to jak nad vodou tak i pod ní.

Fotografie z podvody najdete v galerii zde.