Bonaire 2024

Na světě není žádný další podobný potápěčský ráj, jako je karibský ostrov Bonaire, proto jsme se sem vydali již potřetí v řadě. Co sem turisty z celého světa láká nejvíce, je potápěčská svoboda. Prostě si jen na dive centru vyzvednete plné lahve a potápíte se kde chcete a kdy chcete a na jak dlouho chcete, a to klidně třeba šestkrát denně. Tohle prostě nikde jinde na světě nenajdete.

Tentokrát se nás dala dohromady prima parta 20 potápěčů, která se v druhé polovině dubna sešla na pražském letišti. Brzkým ranním letem jsme Boeingem 737 KLM vyrazili do Amsterdamu, kde jsme přestoupili na Airbus A330 a vyrazili na dlouhý let přes oceán se zastávkou na Arubě. Letadlo naštěstí nebylo úplně plné, a tak se nám podařilo rozsedat si tak, že jsme každý měli okolo sebe dost prostoru pro pohodlný 12-ti hodinový let. Jídlo a servis na palubě KLM byl opět výborný a tak nám cesta utekla poměrně rychle.

Večer jsme úspěšně dorazili do našeho cíle na ostrov Bonaire, na letišti už nás čekal odvoz do autopůjčovny, kde jsme si převzali šest skoro nových terénních pickupů a vyrazili se ubytovat. Již podruhé jsme zvolili nový apartmánový komplex Bloozz, který má pro potápění ideální polohu. Je to kousek na letiště, kousek na dive centrum, kousek na lokality na jihu ostrova a přímo před resortem je písečná pláž a lokalita vhodná pro noční ponory. Po tom, co jsme se ubytovali a domluvili si plán na další den, následovala ještě malá oslava, jelikož jeden pár se během cesty stal babičkou a dědečkem. ;-)

Druhý den ráno jsme nejdříve vyrazili na nákupy, abychom naplnili nejen naše bříška, ale i lednice na pokojích. Vyřídili jsme drobné problémy s auty a hlavně vyřídili všechny formality na dive centru, abychom od dalšího dne už mohli jenom v klidu potápět. Potápění zde totiž funguje tak, že po zaplacení poplatků a vyplnění papírů už si na dive centrum jezdíte pouze měnit prázdné lahve za plné a to kolikrát chcete, jelikož vždy máme neomezený balíček potápění a můžeme udělat kolik ponorů denně chceme. Na lokality, kterých je tu víc jak 60, pak jezdíte vlastním autem a to v jakoukoliv denní či noční hodinu se vám zachce. Pod vodou pak můžete strávit kolik času chcete, žádné omezení na 45 minut či hodinu. No a jako bonus k tomu ještě máte Nitrox zdarma, no prostě paráda! :-)

První den jsme se také vydali na prohlídku jižní části ostrova, vykoupali jsme se na jedné z nejhezčích pláží, prohlédli si solné pláně, kde se získává mořská sůl a nabrali si i solné krystaly, které jsou zde volně k odběru, pozorovali jsme hejna plameňáků (ti jsou i symbolem tohoto ostrova), projeli jsme se i po východním pobřeží ostrova, které je na rozdíl od toho západního bičováno silnými vlnami a nakonec si dali několik drinků v příjemném plážovém baru.

I tentokrát jsme měli celkem 10 potápěčských dnů a každý mohl dát tolik ponorů kolik chtěl, ti nejaktivnější z nás udělali okolo 30-ti ponorů. A jako vždy se bylo pod vodou na co koukat. Asi nejraději jsme měli noční ponory, při kterých jsme velmi zblízka sledovali lovící taktiku majestátních tarponů. Ti si na přítomnost potápěčů tak zvykli, že nejenže využívají naše světla k lovu, ale kolikrát se schovávají přímo pod našimi těly, odkud pak bleskurychle vyrážejí do útoku. Tyto krásné a majestátní ryby nejdete právě jen v Karibiku a potápění s nimi je ojedinělým zážitkem. Ale největší zážitek z nočních ponorů nás čekal až ke konci pobytu. Pár dní po úplňku zde totiž dochází k ojedinělé podvodní světelné show – páření ostracodů. To jsou mikroskopičtí korýši, kteří však mají vlastnost bioluminiscence a tak to najednou pod vodou vypadá jek ve filmu Avatar nebo Hlubina, všude okolo vás se rozsvěcují malá modrá světélka, která míří ode dna k hladině, vlastně to vypadá jako takový ohňostroj. Tuto magickou podívanou jsme si užívali hned dvě noci po sobě. Ani toto nikde jinde na světě neuvidíte a i proto se sem vypravíme i příští rok, protože tohle je prostě ojedinělá podívaná, kterou by měl vidět každý potápěč (pokud se k nám chcete přidat, detaily výpravy najdete zde). I letos jsme měli štěstí na siby, které se chodily „pást“ na stejné místo jako loni a opět nás k sobě nechaly přiblížit na pár centimetrů. A dokonce jsme siby potkali i při nočních ponorech, kdy jednu z nich lákala moje video světla tak, že si to namířila přímo na mě. Super zážitek!!! A těch podvodních zážitků bylo samozřejmě opět mnoho, vypíchnul bych třeba ještě setkání s trubkotlamkou na čistící stanici, kdy krásně otvírala tlamu a při tom měnila barvu na tmavě modrou. Toto se mi poštěstilo zažít poprvé. Fotky z potápění najdete zde

Nemohli jsme samozřejmě vynechat ani prohlídku národního parku Washington Slagbaai, který se nachází na severu ostrova a kam jsme se vydali na celodenní výlet. Měli jsme štěstí na spoustu plameňáků a pelikánů, ale i na papoušky a dravce. Prohlédli jsme si historický maják a ruiny dalších historických budov a udělali jsme si čas i na koupání, kdy jednu z menších pláží jsme měli sami pro sebe. S vychlazeným pivem to byla naprosto úžasná záležitost. ;-) Výlet jsme již tradičně zakončili pozdním obědem v lokální restauraci, kde servírují i takovou specialitu jako je polévka či ragú z leguána či z kozy, což si většina účastníků nemohla nechat ujít.   

Vyráželi jsme samozřejmě i na kratší výlety mezi ponory a to nejen do centra města, ale také třeba do jeskyní na severovýchodě ostrova, na pozorování přistávajících letadel, ale i za jinými vodními sporty, třeba kajtování nebo windsurfing. A samozřejmě jsme ochutnávali i další místní jídla. Oblíbené jsou zde hlavně food trucky, které každý den přijíždějí k místním plážím a dělají nejen výborné hamburgery. Takovým speciálním je burger s masem z perutýna. Ten je zde nepůvodním druhem a jejich konzumace přispívá k redukci jejich populace, která zde decimuje původní rybí druhy. Na ostrově je také několik palíren, kde se kromě karibských rumů vyrábí i kořalka a likéry z kaktusů, s nimiž jsme také strávili nejeden zábavný večer.

Na této výpravě se sešla super sehraná parta lidí a tuto výpravu do Karibiku jsme si všichni společně velmi užili. Tím největším důkazem toho je to, že prakticky hned na místě jsme se domluvili, že v příštím roce spolu opět někam vyrazíme. Tentokrát asi někam jinam, ale na Bonaire se tito účastníci v budoucnu chtějí také ještě vrátit. Ale jelikož se do tohoto potápěčského ráje chtějí vydat i další zájemci, tak se sem příští rok v lednu opět vydáme. Pokud se k nám chcete přidat, tak detaily o výpravě najdete zde. V případě dotazů mi neváhejte psát. Tak tedy zase příště na BONAIRE – DIVERS PARADISE. ;-)

Fotografie z podvody najdete v galerii zde.