Malta - Gozo 2015

Od kamarádů z Tachova přišla velmi lákavá nabídka, vydat se na týden potápět na Maltu, respektive na vedlejší menší ostrov Gozo, dlouho jsme neváhali a rozhodli se přidat. V sobotu navečer jsme se tedy sešli na letišti v Praze (ve velmi podobném složení jako na Togiany 2014) a přímým letem společnosti Air Malta jsme se vydali směr Malta – Luga, ten trval jen 2,5 hodiny. Při přistání jsme si z okénka všimli, že tam auta jezdí vlevo, pak jsem si i vzpomněl, že jsem to už někde slyšel.

 

Na letišti na nás čekala dodávka, která nás převezla do přístavu k trajektu, tím jsme pak přejeli na Gozo, cesta trvá jen 25 minut, takže něž se člověk na trajektu rozkouká, tak už zase vystupuje. V přístavu na nás už čekal majitel potápěčské báze, který nás odvezl do domu, který jsme měli na celou dobu pronajatý. Domek to byl fakt pěkný, 4 ložnice, vybavená kuchyň a společenská místnost. Venku pak bazén a gril, všechno jsme během týdenního pobytu stihli využít.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V neděli jsme se už začali potápět, tedy až na Kačku, která byla nachcípaná. Zvláštností tu je, že se prakticky na všechny ponory jezdí autem a potápí se ze břehu. V kabině dodávky musí být každý připoutaný bezpečnostními pásy, policie to prý často kontroluje a pokutuje, ti co ale sedí na lavicích na korbě, na ty se žádné bezpečnostní opatření nevztahuje a to tam sedí legálně. Překvapil nás i stav silnic, člověk by řekl, že horší než u nás to jinde v Evropské unii nebude a ono jo, cesty tu jsou opravdu v horším stavu než u nás.

 

Každý den nás ráno auto nabralo u baráku, odvezlo na dive centrum, kde jsme si naložili věci a lahve a vyrazili jsme na první lokalitu. Po prvním ponoru následoval lehký oběd, který jsme si dali v nějaké blízké restauraci, nebo spíše rychlém občerstvení, ale jídlo měli všude dobré. Poté následoval druhý ponor na jiné lokalitě. Všechny ponory (celkem jsem jich udělal 12) byly moc pěkné, ale nečekejte tu moc života, třeba se Španělskem se to nedá vůbec srovnat, tohle je proti tomu mrtvé moře, přišlo mi to na život dokonce chudší než Chorvatsko. Nějaké ryby a chobotnice jsme tu samozřejmě potkali, ale to nejzajímavější byly jeskyně, tunely a vraky.

Ostrov je tvořen totiž hlavně vápencem a do něj moře udělalo spoustu jeskyní, tunelů či oblouků a právě ty posouvají potápění tady na vysoké příčky v žebříčku nejlepších potápěčských lokalit na světě. Asi nejhezčím skalním útvarem je Azur Windov na západě ostrova, kde se nachází i lokalita Blue Hole, kde jsme se samozřejmě také potápěli. Některé jeskyně jsou obrovské a dlouhé i více než 100 metrů, jiné jsou zase malé propojené úzkými tunely, kam se potápěč sotva vejde.

Navštívili jsme také dva vraky, Karwela a Cominoland, oba leží v hloubce cca 40 metrů a jsou i umístěny prakticky na jednom místě, jen asi 50 metrů od sebe. Oba byly uměle potopeny, předtím byly samozřejmě důkladně vyčištěny a i jejich penetrace je tudíž bezpečná. Na vracích je i trochu živěji než jinde, potkali jsme tu třeba ropušnice, murény, kraby či nahožábré plže. Vraky jsou na této lokalitě vlastně tři, ale na Xlandi se většinou nepotápí, je totiž otočená dnem vzhůru a kromě lodního šroubu tu není prakticky nic k vidění.

Jeden den jsme se vydali potápět i na vedlejší ostrov Comino, v plánu byl také ponor na vraku, ale rozbouřené moře plány změnilo, nakonec se šlo na dvě lokality s jeskyněmi a ty samozřejmě také stály za to.

Celkově to byl velmi vydařený výlet, prodloužili jsme si léto (voda měla ještě 24 stupňů), ochutnali maltská jídla a nápoje, poznali novou zemi, krásně jsme se zapotápěli a strávili týden s partou přátel.

Myslím, že se na Maltu nebo na Gozo zase brzy vrátíme.

Fotky z podvody najdete ve stejnojmené fotogalerii zde.

 

Komentáře

No Avatar
Káča (neověřeno) on Ne, 11/08/2015 - 22:05

Krasne jsi to shrnul... Za mne mohu říct, že ze Středomoří je Gozo nejkrásnější...Nádherná architektura, skvělí lidé a minimalni jazyková bariéra (angličtina je jedním ze dvou úředních jazyku). Bohužel, vzhledem k me otravne rymicce, mohu potápění komentovat jen velmi omezene, nicméně...Opravdu pekne místo - jak nad, tak i pod vodou - SUPER :-) Díky cele bande z Tachova za krasnou dovolenou. P.S. Hepčí ;-)

No Avatar
Blackjn on Po, 11/09/2015 - 17:57

Příště hold musíš poslechnout mé rady a vyležet se před odjezdem na dovolenou...

No Avatar
František Heřman (neověřeno) on Po, 11/09/2015 - 09:17

Jo jo Michale podepisuju Tvé hodnocení. Pod vodou málo života, popravdě čekal jsem ho více. Zato ostrov je jak Ementál - samá díra, jeskyně.  Fakt je, že jízda ne korbě náklaďáčku je na oněch cestách a místy i necestách) zážitek. Jinak bydlení v domě s bazénem super, servis potápěčský základy taky výborný, ceny taky výborný, ponor vyšel na 20 €, když jsem u těch cen tak pivo v hospodě 2 - 3,5 €, v obchodě plechovkový do 1€, oběd v hospodě cca 4-15 €, piza kolem 5-8 €. Lahev vína v obchodě od 2 € (na tom za 2 € si ale opravdu nepochutnáš). Překvapivě na malém ostůvku jménem Gozo je mnoho kostelů, mnoho malých terasovitých políček, kde i teď v říjnu začínaly růst brambory a kvetly okurky a navíc tady ty políčka místní obhospodařují, ne jako v Chorvatsku, kde jsou zarostlá bordelem a jen ždímou turisty. A co na mě zapůsobilo nejvíc - atmosféra toho městečka a ostrova vůbec má to svého ducha, je tam člověku krásně, krásně udržované domy vše v původním stylu, žádné reklamy žádné supermarkety (pravada jeden tam byl a měl cca 50 m2). Hezky, pohoda. A na závěr díky všem "účastníkům zájezdu" za fajnovej týden a zvlášť Jirkovi Kotschymu za precizní přípravu. 

No Avatar
Blackjn on Po, 11/09/2015 - 18:00

Teda Franto ty si se rozepsal ;o) Čekal bych od tebe spíš, že se tu rozepíšeš o tom jak tam mají elektrické dráty tahané vzduchem a jaký v tom je chaos a ty se místo toho vrhneš na zemědělství :o) Ty prostě vždycky překvapíš ;o)

No Avatar
František Heřman (neověřeno) on Po, 11/09/2015 - 09:23

Jo a koukám, že na tom krásným Azur Windouw, co vypadá jako Pravčická brána, jen je to v moři,  jsem já a Alča. Ale skočit  - na to jsem opravdu neměl ani pomyšlení, ale jsou tací, co se nebojí. 

No Avatar
Blackjn on Po, 11/09/2015 - 18:05

Jj na té fotce jste to opravdu vy, bohužel fotka není moc kvalitní, jelikož jsem to fotil jen mobilem, foťák jsem měl v pouzdře připravený na další ponor. Zajímavé bylo, že než se na vrchol oblouku vydala naše skupina, tak tam nikdo jiný nešel, asi se báli těch cedulek s přeškrtnutým panáčkem, ale jelikož to nebylo psáno česky, tak to pro nás asi neplatilo ;o) Pak už se valily další hordy turistů.