Chorvatsko 2023 podzim

Jarní výprava do Chorvatska se vydařila a jelikož se z kapacitních důvodů nedostalo na všechny, tak se na podzim vyrazilo ještě jednou. Opět jsme tedy vyrazili na prodloužený víkend na Murter, kde už to u Pavla máme léty prověřené a víme, co zde můžeme čekat. Navíc je zde v okolí i celkem dost vraků, které v Chorvatsku patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze pod vodou spatřit.

Tentokrát se nás dala dohromady skupina 20ti osob a dokonce to byla mezinárodní skupina, jelikož se k nám přidal i Gert z Holandska. A přidali se k nám tentokrát i dva „freečkaři“, kteří si to myslím užili stejně dobře jako „skubáci“. Pavlova nová loď už byla po rekonstrukci na vodě a musím říct, že se povedla. Je na ní dost místa pro 12 potápěčů a když kapitán přiloží pod kotlem a nebojí se víru v nádrži, tak sviští jako vítr.

První potápěčský den dáváme na rozpotápění blízké lokality Kukuljari a Maslinjak. Nacházíme nejen mé oblíbené nahožábré, ale i několik chobotnic a dokonce i pár střepů ze starých amfor. Večer si pak dáváme nočák přímo před barákem u přístavu. Všechny kyjovky už jsou bohužel mrtvé. Za to mohou jakési bakterie, které se šíří Středozemním mořem z Atlantiku. Ve Španělsku už kyjovky vymřely před mnoha lety a nemoc postupuje dál na východ, stejný osud asi bohužel čeká všechny tyto velké škeble. :-( V minulých letech jsme zde mívali skvělé noční ponory, ale tentokrát to bylo nějaké slabší. Zachránila to až lovící sépie, kdy se mi poprvé podařilo vyfotit její vysunuté lovící chapadlo.

Jako již tradičně druhý den vyrážíme na jeden vrak střemhlavého bombardéru z 2. světové války německého letadla Junkers 87 Stuka. Počasí nám vyloženě přeje a tak si při plavbě užíváme sluníčka a chytáme ještě nějaký ten bronz. I na viditelnost máme větší štěstí než na jaře, to od motoru vrak letadla nebyl vůbec vidět, tentokrát byl vidět celkem jasně. Zkoumáme a fotíme vrak tedy ze všech možných úhlů a koukáme i na pestrý život pod křídly a pod kotevními bloky. Ponor nám zpestřují také free diveři, kteří nám rádi pózují na laně před našimi fotoaparáty. Druhý ponor pak dáváme cestou domů na lokalitě Male Mare, kde mě překvapuje krásná stěna a zahlédneme tu i jednoho úhoře.

Třetí den pojímáme jako čistě vrakový, nejdříve vyrážíme na vrak lodi Francesca de Rimini, který leží v hloubce přes 40 metrů. Už několik let jsem na tomto vraku nebyl a tak se na něj dost těším. Je to stále krásně zachovalý a hlavně majestátní vrak. Plaveme nad palubou od zádě na příď a pak zpět a samozřejmě nakoukneme i do nákladových prostor, které jsou dodnes plné munice, kterou tato nákladní loď převážela. Při vysycování deka nám u kanystrů držících výstupová lana dělá společnost několik menších ryb, které nám krásně pózují před našimi fotoaparáty. Na druhý ponor přejíždíme na vrak Plavi Jadran. Na něm od jara přibyla jedna atrakce a to sice kostlivec nebo spíše strašidlo v předním nákladovém prostoru.

Užívali jsme si samozřejmě i dobrého jídla a pití. Kdo tu už byl, tak ví, že se u Pavla velmi dobře vaří a porce jsou víc než velké. Což když viděli někteří účastníci výpravy, kteří si polopenzi dopředu nezaplatili, tak tuto chybu hned první den napravili a polopenzi si hned přiobjednali. Myslím, že jsme si prodlouženým víkendem v Chorvatsku krásně protáhli léto a samozřejmě si opět odvezli spoustu krásných zážitků.

V roce 2024 mám už program hodně nabitý, ale pokud by byl zájem, tak bysme prodloužený víkend v Chorvatsku asi někam vmáčkli. Tak se v případě zájmu neváhejte ozvat ;-)

Fotografie z podvody najdete v galerii zde.